به نام خدا

.

.

.

.

بكَ عرَفتُكَ و انتَ دَلَلْتَني عَليك

.

.

.

.

اول : اصلا خيال كن كه مرا خواب ديده اي

من معتقدم شاعر مي تواند ، هم براي مخاطب خاص ، شعر بگويد و هم تلاش كند كه شعري بسراید كه هر دو گروه مخاطب را راضي كند . در اين باره در پست بعد مقاله اي ارايه خواهم داد . فعلا اين غزل را بخوانيد .

من :

سايه اي كه در شب مهتاب ديده اي...

اصلا

خيال كن كه مرا خواب ديده اي !

از پشت شيشه ي اتوبوسي

به اتفاق

مرغ مهاجري

لب تالاب ديده اي

يا در نگارخانه ي

نقاش ِشاعري

يك پر كشيده

در قفس قاب ديده اي

از من عبور كن

كه  به تنهايي ام قسم

آن گونه نيستم كه شما ناب ديده اي

آن ماهي درشت نبودم

كه بارها

در آب هاي تيره ي مرداب ديده اي

دنيا پر است

از حضراتي شبيه تو

لطفا

خيال كن

كه مرا خواب ديده اي !

شهريور 85

دوم:سرود صبحگاهي ملي

به زودي سه سرود صبحگاهي جديد در مدارس كشور توسط دانش آموزان مقاطع ،ابتدايي ،راهنمايي و دبيرستان خوانده خواهد شد .

اين سرودها به سفارش وزارت آموزش و پرورش در مرحله ي ساخت موسيقي است .

خوشحالم كه شعر مقطع راهمنايي ، از ميان سروده هاي كودك ونوجوان من است .

ترجيح مي دهم ،متن شعر را كه در قالب دوبيتي پيوسته است ، همزمان با توزيع سي دي ها در مدارس كشور ، بنويسم .

اما شادي خود را از اين كه سال ها همراهي با حس و حال نوجوانان در اينجا جواب داده پنهان نمي كنم . من كودكان و نوجوانان را بيشتر از آدم بزرگ ها دوست دارم و سرودن براي آنها را از لذت بخش ترين قسمت هاي زندگي هنري ام مي دانم .

سوم:دكتر قيصر امين پور ، كسي كه به معناي واقعي شاعر است .

اگر بخواهيم چند تن از شعراي بزرگ معاصر را نام ببريم ، بايد خيلي بي انصاف باشيم كه نام قيصر امين پور را از قلم بيندازيم .كسي كه از نظر من محبوب ، محجوب و معقول و شاعرتر از همگاني است كه مي شناسم .

به همين خاطر بود كه براي چاپ گزيده ي غزل هايم ـ من خواب مي نويسم ـ مشتاقانه به مشورت با او نشستم .

 

چهارم: بودن عليرضا قزوه ، غنيمتي بود .

كاري به سياست ندارم . من به سهم خود از اين كه قزوه ديگر مسوول شعر وزارت ارشادنيست متاسفم . او كسي است كه مشتاق حركت و خدمت است . شايد اگر او هم مانند خيلي ها ، كاراها را براي رفع مسئوليت ، خيلي ساده و كليشه اي انجام ميداد  ، سال هاي سال مسوول شعر ارشاد بود . حركت از هر نوعي كه باشد لاجرم مخالف سليقه ي بعضي ها خواهد بود . من فكر مي كنم ، وجود او خون تازه اي به رگهاي وزارت ارشاد بود . من شخصا چشمداشتي ندارم اما بي انصافي است كه از اعلام حمايت او در باره ي حركت جاده هاي اشراق سخن نگويم . حمايتي كه در حد سخن باقي نماند و  وقتي كه در تنگنا قرار گرفتيم ديديم كه وارد ماجرا شد و  از كيلومترها دورتر مشكلمان را برطرف كرد . كساني مثل قزوه و محمد علي بهمني و  و عبدالرحيم سعيدي راد و ..را كه اهل خدمت اند ،نبايد به سادگي فراموش كرد . بگذار دشمنانش با من هم دشمن شوند اما حق را بايد گفت !

 

پنجم: جمالي كه پركشيد ، به روشنا رسيد .

محمد خليل جمالي (مذنب) به مثابه ي ستون اصلي انجمن شاعران انقلاب شيراز بود . نمي خواهم مرده پرستي كنم ، اما هنوز براي من پنج شنبه ها يادآور جمالي است و كلام اميد بخشش ...

هرگز نميرد آن كه دلش زنده شد به عشق ....

ششم:انجمن مجازي ايران (نقد ادبي)

شما  در هر كجا كه باشيد و با هر گرايش ادبي مي توانيد در انجمن مجازي عضو شده و با نظرات و نقدهاي خود با ديگران به تبادل نظر بپردازيد . سعي كرده ايم كه مبتديان هم بتوانند از آن بهره ببرند .

هفتم: عكس هاي سفر

حال كه بيشتر از يك ماه از بازگشت جاده هاي اشراق به شيراز مي گذرد ، جا دارد از تمام دوستاني كه در سفر با ما بودند و بودن آن ها خاطره هاي متنوعي را رقم زد تشكر كنم . آروز  دارم كم و كاستي ها را بر ما ببخشايند . چه كساني كه حضوري و اينترنتي ما را شرمنده الطافشان كردند و چه كساني كه احتمالن از ما رنجيده اند .۱۱ ساعت خلاصه فيلم ها و هزار و اندي عكس ، از جاده هاي اشراق به يادگار مانده است . برای دیدن چند عکس دیگر وبلاگ انجمن کارگاهی رهیاد را کلیک کنید .(سومین پیوند در همین وبلاگ )

جنگل گلستان

eshragh2

محمد حسين بهراميان با شاعران مازندران

eshragh20

حمير روزيطلب . شب شعر مشترك در مشهد

eshragh14

خودم . شب شعر مشترك  در مشهد

eshragh12

ساعات اتوبوس

eshragh1

رضا علی اکبری در شب شعر مشترك با شاعران مازندرانeshragh9

هشتم :صدا و سيما با تمسخر گويش هاي زبان فارسي از جمله افغاني ، ناآگاهنه تفرقه افكني مي كند.

نوبت شما هم مي رسد ، بازي با لهجه ي آذري هاي عزيز ،گويش شيراز ي ها ، كرماني ها و ...اين اواخر گويش اصيل عزيزان افغان كاري است كه متاسفانه رواج پيدا كرده است . ممكن است اكنون ساعاتي بخنديد اما نوبت گويش خود شما هم خواهد رسيد . آنوقت متوجه رنجي كه هم اكنون از ديدن مجموعه ي چهارخانه نصيب عده ي انسان شريف مي شود خواهيد شد . من از شنيدن سخنان شخصيت « نذير شنبه » لذت كه نمي برم هيچ ، دايما حرص مي خورم .هيچ كس نمی تواند انكار كند كه زبان دری افغان ها از زبان ما  جدا نيست که هیچ هر دو یکی هستند و اين كارها ماجراي چاقو و دسته ي خودش است .

نهم:وبلاگ همسرم

همسفر هميشگي من مرضیه شایسته نیا تازگي به جمع وبلاگ نويس ها پيوسته . او در اين مورد بسيار مستقل است .

دهم : مجله تخصصی غزل پیشرو

شماره اول را خواندم . کار بسیار خوبی است . دست بچه های دست اندرکار مریزاد !

من به بچه های انجمن گفتم که مشترک شوند . به شما هم پیشنهاد می کنم همین کار را بکنید . تا جایی که می دانم در تهیه مطالب آن  سعی کرده اند از همی طیف های غزل پیشرو استفاده کنند .

یازدهم : اسراييلي ها سايت رهياد را اشغال كردند . 

يكي از تلخترين خبرها براي من از دست دادن سايت رهیاد  است.دو سال قبل اين سايت را از طريق كانادا كه مي گفتنند داراي امنيت زيادي است ثبت كردم و قالب آن تقریبا  هم آماده شد .  مقدمات شروع کار آن با عنوان یک مجله ی اینترنتی  انجام شده بود . در پایان کتاب هایم هم آدرسش را ذکر کرده بودم .

چندی پیش متاسفانه خبردارشدم نام و فضای ثبت شده ی رهیاد توسط اسراییل اشغال شده . حالا چه طور تواننسته اند این کار را بکنند بگذریم . از طریق ایمیل متوجه شدم که این کار به جرم  شعری  که بر علیه صهیونیست ها به زبان انگلیسی انتشار داده ام انجام شده . ملاحضه کنید:

http://www.rahyad.com

اي كاش كسي باشد كه بتواند آن را پس بگيرد